Separacja to alternatywne rozwiązanie dla osób, które rozważają decyzję o rozwodzie lub z różnych powodów np. religijnych nie chcą orzeczenia rozwodu. Separacja nie niesie za sobą tak poważnych skutków jak rozwód. Łatwiejsze jest też wystąpienie i uzyskanie orzeczenia o separacji niż o rozwodzie. Kiedy więc decydować się na separację, a kiedy na rozwód?
Separacja to czas, w którym małżonkowie mają możliwość przeanalizować swój związek i docelowo, dojść dzięki temu, do porozumienia. Separacja ma więc spełniać podstawowy cel, jakim jest doprowadzenie do zgody małżonków.
Separacja jest też dobrym wyjściem w takich przypadkach jak zdrada jednego z małżonków. Jednym z podstawowych problemów zdradzonych osób jest to, że przez cały czas przebywają blisko osoby, która je dotkliwie zraniła. Nie mają w ten sposób szansy na zdystansowanie się do całej sytuacji, wyciszenie swoich emocji i spokojne zastanowienie się, co zrobić dalej.
Życie w separacji to czas, kiedy małżonkowie mogą uregulować wzajemne relacje, wyeliminować przyczyny konfliktów i przekonać się, jak będzie wyglądało ich życie, gdy zdecydują się na rozwód. Decyzja o separacji może więc uratować związek lub stać się impulsem do wystąpienia o rozwód.
Separacja – kiedy warto się na nią zdecydować?
Według prawników na separację warto się zdecydować przede wszystkim wtedy, gdy w małżeństwie nie dzieje się dobrze, ale małżonkowie (lub jeden z nich) nadal widzą szansę na jego naprawienie.
Separacja jest też dobrym wyjściem w sytuacji, gdy jeden z małżonków nie godzi się na rozwód. W przypadku rozwodu potrzebna jest zgoda obojga małżonków – co często jest warunkiem nie do spełnienia. Do ustanowienia separacji wystarczy zgoda i podpis jednego z małżonków.
Separacja – czym się różni od rozwodu?
To prawda, że separacja w pewnym sensie przypomina rozwód. Aby ją uzyskać, należy najpierw ustalić podobne kwestie jak w przypadku rozwodu. W przypadku posiadania przez małżonków wspólnych małoletnich dzieci, są to kwestie opieki nad nimi, wysokość alimentów lub inne sprawy finansowe.
Rozwód czy separacja – które z tych rozwiązań będzie dla nas lepsze?
Zanim podejmiemy decyzję, warto uświadomić sobie, jaka jest istota rozwodu i czym różni się on od separacji:
- Do uzyskania separacji wystarczy stwierdzenie, że między małżonkami nastąpił zupełny, a nie (jak w przypadku rozwodu) – zupełny i trwały rozkład pożycia. Przesłanka uzyskania separacji jest więc mniej rygorystyczna niż przy rozwodzie, ponieważ istnieje szansa na powrót małżonków do wspólnego życia.
- Po orzeczeniu rozwodu partnerzy mogą ponownie zawrzeć małżeństwo. Separacja nie daje im takiej możliwości.
- Separację można po jakimś czasie znieść, natomiast rozwód wywołuje daleko idące, nieodwracalne skutki prawne.
- Skutkiem rozwodu jest rozwiązanie małżeństwa na podstawie orzeczenia sądu, na wniosek jednego lub obojga małżonków. Natomiast separacja skutkuje jedynie zmianą ustroju (sytuacji) majątkowego małżeńskiego. W miejsce wspólności majątkowej małżeńskiej pojawia się rozdzielność majątkowa.
- Uzyskanie separacji jest łatwiejsze niż orzeczenie sądu o rozwodzie. Jednakże, że nie jest ona tylko formalnością – mimo rozkładu pożycia małżeńskiego, nie koniecznie może być orzeczona, jeśli np. na jej skutek ucierpią wspólne, małoletnie dzieci. Przeszkodą może być również choroba jednego z małżonków.
- Rozwód będzie lepszym rozwiązaniem, gdy małżonkowie nie widzą już żadnych szans na wspólne życie i chcą zerwać wszelkie łączące ich więzi.
Decyzja o separacji to także poważna decyzja jak w przypadku rozwodu, dlatego warto poważnie zastanowić się nad wszelkimi jej skutkami. Decyzję o jej wystąpienie powinniśmy więc podjąć dopiero w chwili, gdy będziemy mieli całkowitą pewność, że to jedyne rozwiązanie dla kryzysu w naszym związku.
W jaki sposób szybko, bez nadmiernej ilości stresu i utraty pieniędzy przejść przez ten trudny czas?
Z mojego doświadczenia zawodowego wiem, że podstawą sprawnego i skutecznego przeprowadzenia całej tej procedury jest znalezienie dobrego prawnika lub kancelarii, którzy będa potrafili nie tylko cierpliwie wysłuchać i zrozumieć argumenty jednego z małżonków, ale też umożliwią w taki sposób przeprowadzić całą procedurę, aby jak najmniej narażać reprezentowaną osobę na stres, łzy i utratę dużych pieniędzy wydanych na przeciągający się proces rozwodowy/separacyjny.
Jaką więc kancelarię prawną wybrać?
Przede wszystkim taką, która od początku zagwarantuje osobie, która znajdzie się w takiej sytuacji życiowej, przejrzysty plan działania, zaproponuje najlepszy scenariusz postępowania, pomoże skompletować odpowiednie dokumenty, będzie ją godnie reprezentować w sądzie i potraktuje każdy przypadek indywidualnie. Nade wszystko zapewni też komfort psychiczny i nie narazi zgłaszającej się osoby na nadmierny stres oraz stratę pieniędzy, o czym wspominałam wcześniej.
Nasza Kancelaria z siedzibą w Polsce ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu procesów rozwodowych/separacyjnych, zakończonych pozytywnym rezultatem i satysfakcją reprezentowanych osób.
autor: radca prawny Hanna Dąbrowska
Absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Radca prawny z ponad 20 letnim doświadczeniem w obsłudze prawnej osób fizycznych i firm. Specjalizuje się w prawie cywilnym w tym rodzinnym i spadkowym oraz egzekucji należności. Wieloletni wykładowca uczelni wyższych. Służy pomocą prawną Polonii amerykańskiej w sprawach spadkowych, nieruchomości, sądowych i innych na terenie całej Polski.